گنبد شیشه ای : از مشاوره و براورد قیمت تا ساخت

 

طراحی و ساخت گنبد شیشه‌ای استیند گلس (stained glass dome) یکی از اشکال هنری و مهندسی است که همزمان با زیبایی‌شناسی و علم معماری در کنار تکنولوژی پیشرفته، به وجود آمده است. گنبد شیشه‌ای نمادی از انسان در تلاش برای ترکیب بین فضاهای داخلی و خارجی، نور و سایه، هنر و مهندسی است. این نوع از سازه‌های شیشه ای با تلفیق بین مصالح ساختمانی مدرن و شیشه‌های شفاف، محیط‌هایی را ایجاد می‌کنند که به وسیله‌ی نور طبیعی به روشنایی و زیبایی خاصی دست می‌یابند.

منظور از شیشه استیند گلاس دقیقا چیست؟

در مجموعه آرچی تاج ، در گنبد های شیشه ای از یک متریال خاص استفاده می شود بنام شیشه استیند گلاس که باعث میشود ، نورگیر شیشه ای طراحی شده ، بسیار خاص و منحصر بفرد و زیبا ، جلوه کند و یک حالت عادی و معمولی که مثلا در اکثر وویدهای نورگیر استفاده میشود، حالتی مثل گلخانه که ظاهری بسیار معمولی و گاهی نازیبایی دارد ، را نداشته باشد. مجموعه توانمند و هنرمند آرچی تاج در تولید این گنبدهای شیشه ای با استفاده ازشیشه استیند گلاس ، ووید و نورگیرها را بسیار بسیار زیبا و خاص و چشمگیر و منحصر بفرد تولید میکند .

 
 

گروه آرچی تاج یکی از برترین شرکت‌های معماری و ساخت گنبدهای شیشه‌ای در ایران است که با تجربه و تخصص فنی خود، در زمینه طراحی، مهندسی و اجرای گنبدهای شیشه‌ای برجسته و بی‌نظیر فعالیت می‌کند. این شرکت به عنوان یکی از پیشروها در صنعت معماری مدرن، با استفاده از فناوری‌های پیشرفته و کادری متخصص، ساختمان‌ها و فضاهایی را با اجرای گنبدهای شیشه‌ای شگفت‌انگیز به وجود می‌آورد.

گنبد شیشه ای (glass dome) برای چه ساختمانهایی استفاده میشود؟

گنبد شیشه ای ، برای فضاهایی و سازه هایی استفاده میشود که دارای پلانهای وسیعی هستند مثل: ساختماهای بزرگهای، پنت هاوسها و آپارتمانهایی با پلانهای بزرگ، ساختمانهای اداری و یا مجتمع های تجاری . از چند لحاظ ، یک ساختمان با پلان بزرگ درگیر بحث نورگیر و وویدهای نور می شود:

هم از نظر سبک معماری این موضوع قابل بررسی است و هم از نظر نیازهایی که در بحث نقشه و معماری ساختمان باید در نظر گرفته شود ، قابل بحث است. چون طبق آیین نامه نیاز است که برای دریافت نور طبیعی ، ویدهایی (void) در نقشه ساختمان تعریف شود، پس اصولا در ساختمانهای بزرگ نیاز هست که در مرکز یا نزدیک به مرکز ساختمان ویدی تعریف شود که نور طبیعی را به فضای داخلی ساختمان انتقال دهد. نورهای طبیعی و مصنوعی باید ، بنا به کاربری فضا ، به تناسب در فضا وجود داشته باشند.

اگر یک ساختمان لوکس است یا یک ساختمان خاصی ست یا مثل یک مجتمع تجاری ست ، ووید ساختمان ، مرکز ساختمان یا نقطه ثقل ساختمان هست ، پس بنابراین به سادگی قابل درک است که ، این نورگیر باید یک نورگیر زیبا باشه چون زیبایی این نورگیر یا ووید با توجه به مرکزیت آن ، در زیبایی معماری ساختمان بسیار تاثیر گذار است .

اجرای گنبد شیشه ای در تهران

طراحی و ساخت گنبد شیشه ای یکی از سازه‌های زیبا و منحصربفرد است که در طراحی و ساخت آن از مواد شیشه‌ای برای پوشش سازه استفاده می‌شود. آرچی تاج، مجری و طراح این سازه‌های زیبا در سراسر در ایران بشمار می رود. از جمله نمونه کارهای انجام شده توسط این گروه مهندسی در استان تهران در زیر قابل مشاهده است که می توان به: پروژه گنبد شیشه ای یادمان شهدا پردیس، گنبد استیندگلس بازار لوستر ایران و بسیاری دیگر اشاره نمود.

 • گنبد استین گلس شیشه‌ای دست ساز نقوش ایرانی
  یکی از ایرانی ترین نقوش کار شده در گنبدهای شیشه ای مجموعه آرچی تاج، پروژه گنبد استین گلس باغ فردوس است که در ویلای شخصی متعلق به جناب آقای نجفی در محوطه ورودی موزه سینما انجام شده است. طراحی این کار توسط خانم مهندس توت زاری در سال 94 به انجام رسید و مراحل تایید طرح تا اجرایی شدن آن به دلیل پروسه ساختمانی پروژه کمی به طول انجامید و در سال 95 پروژه نصب و تحویل گردید. در تولید شیشه های استین گلس این مجموعه از نقوش ایرانی استفاده شد تا این گنبد شیشه ای همانند یک فرش دستبافته […]
 • گنبد استین گلس با مقطع بیضی
  پروژه گنبد استین گلس با مقطع بیضی به قطر ۶ و ۴ متر در ساختمان مسکونی واقع در میدان ولیعصر انجام شده است.این ساختمان متعلق به خانواده قوامی بوده و بصورت آپارتمان تریبلکسی است که این گنبد بر روی سقف ووید راه پله قرار دارد.با توجه به اینکه آپارتمان در حال باز سازی بوده و یک گنبد از جنس پلی کربنات با شکلی نا مناسب از گذشته بر روی آن وجود داشت و یک لوستر بزرگ بصورت دائمی و بدون امکان جابجایی به آن اتصال داشت, اجرای پروژه چالشهای فراوانی در بر داشت. سازه بیضی از جمله مقاطعی است که […]
 • پروژه گنبد استین گلس سنبل فرمانیه
  پروژه گنبد استین گلس سنبل فرمانیه ، عدسی شکلی است.این پروژه در سال 89 توسط گروه تخصصی آرچی تاج طراحی و ساخته شد.محل این پروژه در خیابان سنبل فرمانیه است .
 • پروژه گنبد استین گلس نیاوران
  پروژه گنبد استین گلس نیاوران پروژه گنبد استین گلس نیاوران در سال 94 توسط آرچی تاج به انجام رسید. این پروژه به سفارش آقای یاسر هاشمی رفسنجانی در منزل ایشان اجرا شد. از آن به منظور قرار گرفتن به روی فضای خالی موجود در سقف طبقه ی آخر این ساختمان مسکونی اجرا شد. در این فضای خالی یک نورگیر قدیمی نصب شده بود که از نظر زیبایی رضایت مالک را تامین نمی کرد و همچنین مشکلاتی از قبیل نشت آب برای ساکنین بوجود آورده بود. پیشنهادات و طرح هایی از طرف آرچی تاج برای کارفرمای محترم ارسال شد و در […]
 • پروژه گنبد استین گلس میگون
  پروژه گنبد استین گلس میگون در سال 97 توسط مجموعه آرچی تاج طراحی و اجرا شد. محل اجرای این پروژه در مجتمع آپارتمانی ویلایی در میگون نو واقع شده است. این مجتمع یک ساختمان 9 طبقه است که نورگیر آن مشرف به تمامی طبقات است و نوردهی به کل طبقات از طریق همین وُید انجام می شود. پروژه گنبد استین گلس میگون شکل کلی این فضای خالی تقریبا به صورت یک نیم بیضی ست که قطر بزرگ آن 7 متر و قطر کوچک 5 متر است. به لحاظ شکل خاصی که این وُید دارد،طرحی مناسب با آن در نظر گرفته […]
 • پروژه گنبد استین گلس پاسداران
  پروژه گنبد استین گلس پاسداران در سال 92 توسط مجموعه آرچی تاج طراحی و اجرا شد. این گنبد در سقف لابی یک مجتمع مسکونی طراحی و اجرا شد که از بالا دارای نورگیر طبیعی می باشد. در سقف این لابی یک وُید که به فاصله 1 متر از سقف لابی عقب تر قرار گرفته به چشم میخورد که موقعیت گنبد را با فاصله از سقف قرار می دهد. در بالای این وُید نورگیر استین گلس اجرا شده است که در قسمت مرکز آن گنبد و در کناره های آن لچکی هایی به شکل تخت اجرا شده است. پروژه گنبد استین […]
 • پروژه ی گنبد استین گلس مهراز
  پروژه ی گنبد استین گلس مهراز در سال 94 توسط مجموعه آرچی تاج به صورت کامل طراحی و اجرا گردید. شرکت مهراز (تولید کننده مصنوعات چوبی ) به منظور دیزاین دفتر فروش خود از مجموعه آرچی تاج درخواست همکاری در زمینه طراحی گنبد برای وُید بالای راه پله ی اتاق نمایش را داشت. ساختمان این پروژه یک ساختمان دوبلکس است که در سقف این راه پله یک وُید به شکل مربع و با ابعاد 2.5 متر وجود دارد و راه پله به اتاق نمایش (show room) در طبقه ی پایین منتهی می شود پروژه ی گنبد استین گلس مهراز گنبد […]
 • پروژه گنبد شیشه ای یادمان شهدا پردیس
  اجرای گنبد شیشه ای یادمان شهدا پردیس ، افتخاری بود برای مجموعه آرچی تاج تا بتواند یادگاری از هنر دست و عشق و نور را در فضایی به یادمان شهدا اجرا نماید. این سازه زیبا با دهانه ۱۴ متر و طراحی با موتیف ها و نام های شهید یکی از منحصربفردترین سازه های استیندگلس است. استفاده از شیشه هایی با رنگ‌های قرمز و گرم که یادآور خون شهید است، و کالیوگرافی نام شهید به همراه موتیف های معماری اسلامی و ایرانی این سازه را بنایی مذهبی ساخته که طراح با توجه کامل به کاربری این بنا آن را طراحی کرده […]

استفاده از نماهای شیشه‌ای و گنبدهای شیشه‌ای در ایران دارای یک فرهنگ بسیار قدیمی و پرطرفدار است. این فرهنگ در طول تاریخ و با تأثیرات مختلف، شکل‌گیری و توسعه یافته است. در ایران، استفاده از شیشه در معماری به دوران صفویه و نمایانگر آثار هنری مذهبی می‌رسد. اما با گذر زمان و ورود تکنولوژی‌های جدید، استفاده از شیشه در معماری ایرانی به صورت گسترده‌تری انجام شده است. یکی از نمونه‌های برجسته استفاده از نماهای شیشه‌ای در معماری ایران، برج آزادی در تهران است که با استفاده از پنجره‌های بزرگ و شیشه‌های متحرک، ظاهری مدرن و شکوهمند دارد. این برج نمادی از پیشرفت و پویایی شهر تهران محسوب می‌شود.

ساخت گنبد استیندگلس درلواسان

پروژه گنبد استیند گلس لواسان

ساخت یک اسکلت فلزی برای این بنا با در نظر گرفتن آیین نامه های مربوطه و با نورد مقاطع مربوطه انجام گرفت. پس از آن با استفاده از رنگ الکترواستاتیکی، سازه در مقابل پوسیدگی مقاومت لازم را به دست آورد. نحوه ی اتصال پروفیل ها به صورت جوش کامل بوده و تست جوش از محل اتصالات گرفته شد که در پایان، همه ی اتصالات به تایید ناظر جوش رسید. با لحاظ کردن نظرات و پیشنهادات کارفرمای محترم، گنبدی شیشه ای با قطر 4 متر و ارتفاع 1.30 متر برای این وید طراحی شد که دارای 12 لته استین گلس بود طرح و ترکیب رنگ مورد استفاده در این پروژه با توجه به معماری کلی بنا انتخاب شد.

طرح کلی که از معماری کلاسیک برگرفته بود الهام بخش طراحی برای لته های استین گلس شد و طرح کلی پروژه به سمت کلاسیک پیش رفت. از آنجا که داشتن نمای آسمان و ورود حجم زیاد نور از جمله اولویت های کارفرمای محترم بود. در این پروژه از شیشه های شفاف و ساده استفاده شد که دید بهتری جهت تماشای آسمان به ناظر می دهد. استفاده از رنگ های گرم مثل نارنجی و قرمز در گنبد استین گلس و همچنین استفاده از شیشه های طرح دار و شیشه های تراش،  تلآلو زیبایی از نور خورشید را وارد فضای داخلی ساختمان کرده و فرشی از رنگ را در کف سالن به نمایش گذاشته است.

ساخت گنبد استیندگلس درعراق

پروژه استیند گلس ویلای مسکونی بصره

شرکت آرچی تاج، به عنوان یک پیمانکار معتبر در زمینه طراحی و ساخت گنبد شیشه‌ای، با تجربه و تخصص چندین ساله در ایران و امارات مشغول به فعالیت است. این شرکت به واسطه ارائه خدمات متمیز در طراحی، مهندسی و اجرای گنبدهای شیشه‌ای، توانسته است در دو کشور مذکور شناخته شده و به یکی از پیمانکاران برجسته در این حوزه تبدیل شود.

از جمله نمونه کارهای آرچی تاج در عراق و شهر بصره پروژه گنبد شیشه ای برای یک ویلای مسکونی بود که تصویر آن را مشاهده می کنید.

ساخت گنبد استیندگلس در قزوین

در سال های اخیر، شاهد افزایش ساخت و ساز گنبدهای شیشه ای در استان قزوین بوده ایم. این گنبدها که به خاطر زیبایی منحصر به فرد و نوآوری شان مورد توجه قرار گرفته اند، کاربردهای مختلفی از جمله پوشش اماکن مذهبی، مجتمع های تجاری، فضاهای ورزشی و حتی خانه های مسکونی دارند.

به طور کلی، استفاده از گنبدهای شیشه ای در استان قزوین روندی رو به رشد دارد و این نوع سازه ها به دلیل زیبایی، نوآوری و کارایی، مورد توجه معماران و سازندگان قرار گرفته اند.

مجتمع تجاری پرواز قزوین

اجرای گنبد استیندگلس در شیراز

گنبد شیشه ای استیندگلس در فضاهای مذهبی اسلامی موضوعی است غیر قابل تغییر چراکه گنبد با ایجاد فضایی بلند در سقف حال و هوای روحانی را ایجاد می نماید . در اجرای گنبدهای مساجد و فضاهای مذهبی همیشه سعی بر آن بوده است که زیباترین تزیینات انجام شود تا عظمت و شکوه محل عبادت در بالاترین سطح قرار گیرد.

در شهر زیبای گراش واقع در جنوب استان فارس , در یکی از مساجد آن که به تازگی در حال ساخت می باشد , گنبد شیشه ای استیندگلس در مرکز ووید آن توسط مجموعه آرچی تاج طراحی و اجرا شده است .این پروژه قدمی نو است تا طراحان به فکر خلقی جدید و استفاده از متریال های نو در بناها باشند.

گنبد شیشه ای مسجد گراش شیراز

ساخت گنبد استیندگلس در همدان

گنبد شیشه ای استیندگلس در فضاهای مذهبی اسلامی موضوعی است غیر قابل تغییر چراکه گنبد با ایجاد فضایی بلند در سقف حال و هوای روحانی را ایجاد می نماید . در اجرای گنبدهای مساجد و فضاهای مذهبی همیشه سعی بر آن بوده است که زیباترین تزیینات انجام شود تا عظمت و شکوه محل عبادت در بالاترین سطح قرار گیرد.

در شهر زیبای گراش واقع در جنوب استان فارس , در یکی از مساجد آن که به تازگی در حال ساخت می باشد , گنبد شیشه ای استیندگلس در مرکز ووید آن توسط مجموعه آرچی تاج طراحی و اجرا شده است .این پروژه قدمی نو است تا طراحان به فکر خلقی جدید و استفاده از متریال های نو در بناها باشند.

پروژه گنبد شیشه ای مرکز خرید سینا همدان

ساخت گنبد استیندگلس در کرج

گنبد شیشه ای استیندگلس در فضاهای مذهبی اسلامی موضوعی است غیر قابل تغییر چراکه گنبد با ایجاد فضایی بلند در سقف حال و هوای روحانی را ایجاد می نماید . در اجرای گنبدهای مساجد و فضاهای مذهبی همیشه سعی بر آن بوده است که زیباترین تزیینات انجام شود تا عظمت و شکوه محل عبادت در بالاترین سطح قرار گیرد.

در شهر زیبای گراش واقع در جنوب استان فارس , در یکی از مساجد آن که به تازگی در حال ساخت می باشد , گنبد شیشه ای استیندگلس در مرکز ووید آن توسط مجموعه آرچی تاج طراحی و اجرا شده است .این پروژه قدمی نو است تا طراحان به فکر خلقی جدید و استفاده از متریال های نو در بناها باشند.

پروژه گنبد شیشه‌ای در خانه ویلایی کرج

ساخت گنبد استیندگلس در کرمان

پروژه گنبد استین گلس بیرجند در سال 90 توسط گروه تخصصی آرچی تاج به انجام رسید. این پروژه یک گنبد استین گلس با دهانه 5 متر و ارتفاع 1.80 متر است که روی وُید یک ساختمان دوبلکس مسکونی که مشرف به هر دو طبقه ی این ساختمان است واقع شده است. این ساختمان مسکونی در خیابان معلم شهر بیرجند واقع شده- و متعلق به آقای عباس زاده می باشد. مهندس طراح و مجری آن آقای مهندس همتی بود که تعاملات سازنده ای با آرچی تاج داشتند.

اسکلت این سازه طبق آیین نامه ی مربوط به طراحی و اجرای سازه های فلزی به انجام رسیده است. مقطع به کار رفته در ساخت این سازه از نوع پروفیل فولادی و اتصالات به صورت جوش کامل بوده و کل سازه توسط سازمان نظام مهندسی به تایید رسیده است. مقاطع پروفیل با عملیات نورد سرد طبق طراحی، به شکل مورد نظر درآمدند و سپس با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شدند. طراحی شیشه های استین گلس برای این گنبد با پیروی از سبک کلاسیک صورت گرفته است.

پروژه گنبد استین گلس بیرجند

ساخت گنبد استیندگلس در قم

پروژه گنبد استین گلس قم در تابستان 96 به گروه تخصصی آرچی تاج واگذار شد. ساختمان این پروژه مربوط به دفتر تبلیغات اسلامی یکی از مراجع عظام بوده که در طبقه ی آخر ساختمان، سالنی جهت برگزاری همایشات و اجلاس در نظر گرفته شده بود. در طرح سقف طبقه ی آخر، فضای خالی به شکل دایره به قطر 5.20 متر جهت ورود نور به فضا در نظر گرفته شده بود. گنبدهایی که مربوط به فضای اداری می باشند از ویژگی های طراحی خاصی برخوردار بوده و آرچی تاج همواره الزامات ویژه ای را برای سازه هایی با این نوع کاربری در نظر می گیرد.

ارتفاع این گنبد 1 متر است و فرم کلی این گنبد به علت ارتفاع کم به شکل عدسی یا عرقچی درآمده است، به طوری که در نمای خارجی ساختمان تاثیر زیادی نداشته و نمای داخلی آن دارای اهمیت بیشتری می باشد. این نوع طراحی در گنبد ها سابقه ی طولانی دارد و طرحی شبیه به طاق کُلنبو در معماری سنتی ست.  با تعاملاتی که بین آرچی تاج و مهندس عزیزی (سازنده ساختمان) شکل گرفت طراحی شیشه های استین گلس انجام شد و طرح “مدرن هندسی” برای این سازه در نظر گرفته شد که تناسبی با معماری کلی و کاربری طرح داشته باشد.

پروژه گنبد استین گلس در قم

ساخت گنبد استیندگلس در کردان

نقوش استفاده شده در این گنبد استین گلاس در لاین مرکزی و بالایی آن به صورت متمرکزی طراحی شده و در قسمت پایینی نقاط رنگی دیده می شود که برای طرح ایجاد حاشیه کرده است . دایره مرکزی نیز پرنقش بوده و درخشش رنگهای آبی و فیروزه ای را با رنگهای زرد و قرمز بیشتر کرده است. بدلیل وجود دیواره در اطراف گنبد نیاز به پوشش حاشیه احساس می شد که باند اولیه با کمک شیشه های مات در زمینه این نیاز را مرتفع ساخت.

پس از آن در لایه بعدی استفاده از شیشه های اسید شور کمی زمینه کار را مات کرده و در لاین آخر نیز شیشه های شفاف در زمینه نمایی از آسمان آبی منطقه کردان را برای ساکنین این ویلای زیبا جلوه گر می نماید. این پروژه در شهریور ماه نصب سازه آن انجام شد و در ابان ماه پس از آماده شدن فضای ساختمان نصب شیشه های آن به انجام رسید . اجرای پروژه هایی در این ابعاد برای مجموعه آرچی تاج در زمان کمتر از 20 روز به اجرا می رسد.

پروژه گنبد استیند گلس ویلایی در شهرک جهان ویلا کردان

ساخت گنبد استیندگلس در بندرعباس

طراحی اسکلت این نوع سازه ها به طور کامل مبتنی بر اصول طراحی سازه های فلزی و آیین نامه های مربوطه بوده و دارای تاییدیه از سازمان نظام مهندسی می باشد. برای ساخت اسکلت این سازه ها از مقاطع فولادی (پروفیل) استفاده شده است وجوش ها در محل اتصال به صورت کامل صورت گرفته و توسط ناظر جوش مورد تایید بوده است. پس از ساخت، تمامی قسمت های فلزی با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شده سپس در محل مورد نظر جاگذاری شده است. طراحی و ساخت لته های استین گلس که توسط مجموعه آرچی تاج انجام می شود به سبک هندسی رنگی انجام گرفته و متناسب با کاربری سازه در آن از المان های اسلامی استفاده شده است. این تناسب که در ساخت و طراحی شیشه های استین گلس دخیل است.

در واقع پیوستگی و ارتباط معنادار بین المان های محیط بوجود می آورد که در این پروژه با ایجاد کلمه ی "الله" در قسمت بالایی گنبد نمایان شده است. پس از نصب لته های استین گلس در محل نشیمن اسکلت مرحله ی آب بندی سازه انجام می شود که از اهمیت بالایی برخوردار است. روش های متفاوتی در آب بند کردن این نوع سازه ها توسط آرچی تاج صورت می گیرد که متناسب با هر پروژه یکی از این روش ها انجام می شود. در این پروژه از ورق های پلیمر به منظور جلوگیری از نفوذ آب های باران استفاده شده است و درزهای انقطاع این ورق ها با نصب لاستیک ها تحت فشار نفوذناپذیر می شود. پس از آن مقاطع آلومینیومی روی اینلاستیک ها نصب می شود و فرایند آب بندی را کامل می کند.

پروژه گنبد استین گلس مسجد جابری بندرعباس

ساخت گنبد استیندگلس در یزد

این گنبد از جمله آثار پر نقش و نگار وپرکار مجموعه آرچی تاج است که در طراحی آن از رنگ های تنالیته آبی و فیروزه ای استفاده شده است. شیشه تراش دار، شیشه سندبلاست (مات) که در این طرح استفاده شده نور را به زیبایی فیلتر کرده و با ترکیب رنگ ها، نور و رنگ را توام با هم وارد فضای داخلی می کند. نوع نورگیر این سازه به گونه ای است که از سقف داخلی ساختمان تا محور گنبد 1 متر فاصله وجود دارد. این نوع از طراحی، نور عبور کرده از شیشه های استین گلس را در دیواره ی کناری وُید به نمایش می گذارد و زیبایی طرح را به شکل فرشی از نور و رنگ به چشم مخاطب می رساند.

طراحی و اجرای اسکلت این سازه مطابق با آیین نامه سازه های فولادی انجام گرفته است. در آن از پروفیل های فولادی که طی فرایند نورد سرد به شکل مورد نظر درآمده است،استفاده شده است. این سازه همچنین با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شده است تا در مقابل عوامل طبیعی مقاومت لازم را داشته باشد. به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل نورگیر، پس از ساخت و نصب شیشه های استین گلس عملیات آب بند کردن سازه قابل اجراست. ورق های پلیمری بهترین نوع پوشش برای این نوع سازه ها هستند که می توان بنا به خواست کارفرما از نوع شفاف یا مات آن استفاده کرد. پس از نصب ورق های پلیمر، محل اتصال این ورق ها را با لاستیک های تحت فشار آب بند می کنیم.

پروژه گنبد استین گلس یزد

ساخت گنبد استیندگلس در ارومیه

پروژه گنبد استین گلس ارومیه در سال 94 توسط مجموعه آرچی تاج طراحی و اجرا شد. این پروژه در طبقه ی آخر یک ساختمان مسکونی که به صورت دوبلکس ساخته شده بود نصب شد. موقعیت آن به گونه ای بود که مشرف به هر دو طبقه ی این واحد بوده و در بالای راه پله قرار گرفته بود. گنبدی قدیمی در محل این طرح وجود داشت که ورود نور طبیعی به فضای داخلی را ممکن می کرد و ضرورت آب بند بودن را نیز به طور کامل پوشش می داد. مشکلی که در مورد این گنبد قدیمی وجود داشت این بود که از لحاظ زیبایی تاثیر خاصی بر محیط نمی گذاشت و نظر کارفرما را از این منظر جلب نمی کرد.

با رایزنی های صورت گرفته بین مهندس جامه بزرگ و مهندس جباری (سازنده پروژه) طرح اجرایی قطعی شد.نتیجه این شد که گنبد قدیمی حفظ شود و گنبد جدیدی جهت نصب شیشه های استین گلس ساخته و در زیر گنبد قدیمی نصب شود. اسکلت این سازه به صورت سبک طراحی شده و به این منظور از مقاطع سپری استفاده شد که در کاهش هزینه ها نیز موثر بود. مقاطع طی فرایند نورد سرد به شکل مورد نظر طراح درآمده و با رنگ الکترواستاتیک پوشش داده شد. خانم مهندس توت زاری طراحی شیشه های استین گلس را بر عهده داشتند و سبک اسلیمی/ختایی را برای طراحی این پروژه پیشنهاد دادند.

پروژه گنبد استین گلس ارومیه

ساخت گنبد استیندگلس در هشتگرد

گنبد استین گلس هشتگرد در زمستان سال 97 توسط مهندس کیان (سازنده پروژه) به گروه تخصصی آرچی تاج واگذار شد. ویلای مسکونی، واقع در محلی آرام و خوش آب و هوا در منطقه ی ویلایی هشتگرد جدید و متعلق به یک پزشک جراح است. با توجه به موقعیت جغرافیایی پروژه و چشم اندازهای زیبای محیط اطراف، استفاده از شیشه در معماری برای برقراری ارتباط موثر با طبیعت ضروری به نظر می رسید. با انجام محاسبات و در نظر گرفتن بارهای وارده، اسکلت سازه طراحی و به تایید سازمان نظام مهندسی رسید و پروژه عملا وارد فاز اجرایی خود شد

مقاطع به کار رفته در اسکلت گنبد استین گلس از نوع پروفیل های فولادی ست که با فرایند نورد سرد به شکل مطلوب برای اجرای سازه تولید شده است. برای رنگ آمیزی مقاطع فولادی از رنگ الکترواستاتیک استفاده شده که مقاومت لازم در برابر پوسیدگی را تامین می کند و در مقابل تغییرات جوی از بین نخواهد رفت. ویدی که جهت اجرای گنبد استین گلس در نظر گرفته شده به قطر 3.80 متر و در سقف سازه ی اصلی و مشرف به دو طبقه ی ویلا است که این مساله اهمیت ورود نور را بیش از پیش کرده است.

پروژه گنبد استین گلس هشتگرد

گنبد استیند گلس معکوس

این لوستر استیند گلس که به صورت گنبدی معکوس در ورودی یک برج اجرا شده با طرح مراکشی و استفاده از شیشه های رنگی ساخته و نصب گردید. سبک معماری رستیک ساختمان ذهن طراح را به این سمت هدایت کرد که می توان با استفاده از طرحهای مراکشی این شیشه را به صورتی خاص و جذاب طراحی کرد تا حسی متفاوت از یک لوستر بی نظیر را در ورودی ساختمان ایجاد نماید. شیشه های رنگی استفاده شده در این گنبد استین گلاس همانند فرشی از شیشه بافته شده که نورهای رنگی خود را بر سطح سنگ ورودی پهن می نماید.

این گنبد استیند گلس معکوس با فرمی قوسدار به سمت پایین و باندی در کناره کار از پروفیل آهن ساخته شده است و شیشه های این ده لته به صورت یک در میان طرحی متفاوت داشته که در کنار یکدیگر نقشی واحد را شکل داده اند و این سازه کوچک و ظریف را چشم نواز و جذاب ساخته اند. در زیر شیشه های نقش دار استین از لایه ای شفاف و نازک استفاده شد تا این گنبد از غبار و گرد و خاک محفوظ باشد و در آینده نظافت آن به سهولت انجام گیرد. از داخل گنبد منبع نوری مناسبی تعبیه شد تا علاوه بر تامین نور فضای داخلی , زیبایی این گنبد در طول روز و شب خوشامد گوی ساکنین و میهمانان این ساختمان زیبا و مجلل باشد.

پروژه گنبد استیند گلس معکوس

گنبد استیند برروی شاه نشین در الهیه

در ساختمان مسکونی واقع در خیابان الهیه تهران بر روی بام سبز,  فضایی آلاچیق مانند با کاربری شاه نشین تعریف و ساخته شده بود که کارفرمای محترم جناب آقای دکتر گندمی علاقمند بودند تا گنبد لوکس و متفاوتی بر روی آن قرار گیرد. این سازه کوشک مانند با ستون های بتنی گرد و با ارتفاعی در حدود 6 متر که با احتساب گنبد به حدود 9 متر می رسید, در نمای ساختمان نیز دید کامل دارد. در ابتدا سازنده با محاسبات خود سازه گنبد را بر روی این کوشک نصب کرده بودند که پس از رآی زنی و انجام محاسبات فنی تیم آرچی تاج به این جمع بندی رسید تا سازه قبلی برداشته و سازه جدید نصب گردد.

این کار در کمتر از 24 ساعت انجام شد و سازه جدید گنبد با دیتیل درست و صحیح آن بر روی کوشک قرار گرفت. قبل از ساخت سازه ساخت شیشه های استین در کارگاه شماره 1 آرچی تاج شروع شده بود. طراحی در ابتدای پروژه  انجام شده بود و پس از تایید کارفرما ساخت آن نیز آغاز شده بود. همین مطلب باعث شد تا این پروژه با مساحتی بیش از 70 متر مربع سطح و قطر دهانه 7 متری  در کمتر از 10 روز به اجرا برسد و ضرورت سرعت در این پروژه به خوبی رعایت گردد تا کارفرما رضایت کامل از انجام 0 تا 100 این پروژه را داشته باشد. گنبد استیند گلس برروی شاه نشین از جمله فرمهای کاملا نیم کره بود تا با ارتفاع 3.5 متری خود بتواند در نمای ساختمان دید کاملی داشته باشد.

گنبد استیند گلس برروی شاه نشین الهیه تهران

ساخت گنبد استیند گلس در مازندران

بزرگترین و منحصر بفرد ترین سازه استین گلس ایران و خاورمیانه پروژه گنبد استین گلس اکسین در مجتمع تجاری اکسین در شهر آمل توسط مجموعه فنی مهندسی آرچی تاج در زمستان 97 به انجام رسید. این سازه با قطر 18 متر طول دهانه گنبد بزرگترین سازه‌ای است که بر روی آن شیشه‌های استین گلس قرار گرفته و در مرکز ووید این مجتمع تجاری واقع در ورودی شهر آمل در استان مازندران قرار دارد.

کارفرمای پروژه دکتر طاهری و مجموعه شرکت مهندس مخبری به عنوان طراح و سازنده این مجتمع با نگاه جدید و متفاوتی که در ساخت ساختمانهای مجموعه اکسین داشتند خواستار ساخت سریع و با بالاترین کیفیت در انجام کلیه امور پیمانکاری این مجموعه بودند، از این روی اجرای این گنبد با مساحتی قریب به 300 متر مربع در زمان یکماه در کارگاه استین گلس مجموعه آرچی تاج تولید و به محل پروژه انتقال یافت. ساخت سازه این گنبد شیشه ای مستقیما زیر نظر مهندس جامه بزرگ، دکترای سازه، طراحی و انجام شد و کلیه محاسبات سازه ای با توجه به ترکیبی بودن سقف دال عرشه و بتون توسط ایشان به انجام رسید. 

پروژه گنبد استین گلس اکسین آمل

پروژه گنبد استین گلس اکسین آمل

بنر آرچی تاج

چرا از گنبد شیشه ای استفاده کنیم ؟

زمانی که در مورد گنبد شیشه ای صحبت میکنیم دو موضوع مهم قابل بررسی می باشد:

 1. موضوع شیشه و اهمیت استفاده از آن
 2. موضوع گنبد و شرح استفده از این فرم

1. موضوع شیشه و اهمیت استفاده از آن

 گاهی ممکن است ما برای این نورگیر صرفا یک شیشه ساده یا یک ماده شفافی مثل طلقهای شفاف در نظر بگیریم که فقط صرفا نور رو به فضای داخلی ما انتقال دهد ولی این نوع انتخابهای ساده انگارانه ممکن است مشکلاتی ایجاد کند . زمانی که ورود نور شدید به فضای ماممکن است ایجاد مشکل کند ( کنترل نور ) خارج از امکان باشد و حجم نور وارد شده زیاد باشد.

✅ ممکن است زیبایی لازم رو نداشته باشد، کما اینکه این نازیبایی در بعضی ویدها دیده میشود .که بسیار در ظاهر سازه و ساختمان تاثیر گذار است .
✅ همینطور مسئله مهم ، ماندگاری این نورگیر است که بسیار اهمیت دارد ، چون به هر حال می دانیم فضاهایی که در مقابل تابش مستقیم آفتاب هستند ممکن است به مرور زمان دچار فرسودگی شده و دچار استهلاک شوند.

پس زمانی که معمار طراح ، ساختمان رو طراحی میکند یا طراح داخلی ساختمان میزان نوردهی را به فضای داخلی طراحی میکند ، بایستی که این موارد رو درنظر گرفته شود ، باید میزان حجم نوری که وارد ساختمان میشه کنترل شده باشد و هم باید بر زیبایی ساختمان تاثیر گذار باشد و هم در طول سالها استفاده در معرض آفتاب و مسائل جوی بودن ، ماندگار باشد.

پس استفاده از یک سری ورق ها ، ورقهای پلی کربنات و موارد این چنینی نمی تواند انتخاب مناسبی برای نورگیر ساختمان باشد. ولی شیشه به دلیل اینکه متریالی ست که در مقابل تابش نور آفتاب ، اگر سالهای سال حتی صد سال هم قرار بگیرد هیچ اتفاقی برای ماندگاری اش نمی افتد همچنین در مقابل عوامل جوی مثل باران و باد و برف ، بسیارمقاوم است ودر عین حال دارای شفافیتی ست که باعث میشود ما نوری کامل رو برای فضای داخلی داشته باشیم .

2. موضوع گنبد و فرم گنبدی و اهمیت استفاده از آن

نورگیر میتونه شکلهای مختلفی از فرمهای هندسی ، داشته باشه ممکن است به صورت فلت یا تخت باشه ممکن است به شکل هرمی باشه ممکن است به صورت یک نمیه استوانه باشد و یا ممکن است به صورت گنبد باشد .
معمولا فرم گنبد روی مقطع دایره اتفاق میفتد یعنی یک وید دایره ای شکل ، طراحی می شود که روی آن فرم گنبدی رو سوار شده و اجرا میشود. گاهی هم ممکن است وید ما شکل مربع باشد ، در این مورد هم یک دایره محاط میشود روی مربع ، و در نهایت باز هم به فرم گنبد میرسیم و اجرای نهایی روی وید با مقطع مربعی ، گنبدی شکل است.

وید یا نورگیر گنبدی شکل ، امروزه بشدت مورد استقبال و استفاده قرار گرفته شده است، ساختمانهای کلاسیک یا ساختمانهایی با سبک سنتی ، همانطور که در معماری های قدیمی ایرانی این فرم نورگیر بسیار استفده میشده ، امروزه نیز به لحاظ کاربری و زیبایی ، همچنا ن مورد پسند قرار میگیرد و استفاده میشود. گنبد شیشه ای، شاید برای معماری معاصر یا سبک مدرن تعریف نشده باشد اما به هر حال در بخش اعظمی از سبکهای ساختمانی مختلف تعریف شده و قابل اجرا و بسیار مورد استفاده می باشد.

تیم طراحی آرچی تاج با تحقیق بسیار در انواع سبکهای مختلف نورگیر و وید ، در سبکهای جهان ، به این نتیجه رسیدند که برای ساختمانها و سازه هایی با پلان وسیع ، گنبد های شیشه ای استیند گالس ، بهترین و زیباترین و ماندگار ترین نوع نورگیر می باشد. میتوان گفت که گنبد شیشه ای استیند گلاس آرچی تاج ، میتواند علاوه بر این که خواسته های اولیه ساختمان را تامین کند یعنی در واقع نور طبیعی لازم و کافی را به فضای داخلی ساختمان انتقال دهد ، در عین حال دارای متریال بسیار مقاومی هم می باشد.

شرکت آرچی تاج پیمانکار ساخت گنبد شیشه ای در ایران و امارات

شرکت آرچی تاج، به عنوان یک پیمانکار معتبر در زمینه طراحی و ساخت گنبد شیشه‌ای، با تجربه و تخصص چندین ساله در ایران و امارات مشغول به فعالیت است. این شرکت به واسطه ارائه خدمات متمیز در طراحی، مهندسی و اجرای گنبدهای شیشه‌ای، توانسته است در دو کشور مذکور شناخته شده و به یکی از پیمانکاران برجسته در این حوزه تبدیل شود.

تخصص‌ها و خدمات:

آرچی تاج با تمرکز بر طراحی و اجرای گنبد‌های شیشه‌ای، در زمینه‌های مختلفی فعالیت می‌کند:

 • طراحی منحصربه‌فرد: شرکت آرچی تاج با توجه به نیازها و محدودیت‌های هر پروژه، طرح‌های منحصربه‌فردی ایجاد می‌کند که هم زیبایی و هم عملکرد را ترکیب می‌کنند.
 • مهندسی دقیق: تیم مهندسی شرکت با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته، اصول مهندسی بهینه‌سازی و استانداردهای بین‌المللی، به طراحی سازه‌های مقاوم و پایدار می‌پردازد.
 • اجرا و ساخت: آرچی تاج تاکید بر کیفیت اجرای پروژه دارد و با تیم متخصص و تجربه‌دار خود، به ساخت گنبدهای شیشه‌ای با دقت و حرفه‌ای پرداخته و همچنین از بهترین مصالح و تجهیزات استفاده می‌کند.

پروژه‌های برجسته:

آرچی تاج در گذشته و حال به اجرای گنبدهای شیشه‌ای در پروژه‌های مهم و بزرگ در ایران و امارات مشغول بوده است. این پروژه‌ها عبارت‌اند از:

 • پروژه‌های مسجدی و مذهبی: طراحی و ساخت گنبد‌های شیشه‌ای در مساجد و مراکز مذهبی برای ایجاد فضاهای آرام و متناسب با معماری اسلامی.
 • پروژه‌های تجاری و تفریحی: اجرای گنبد‌های شیشه‌ای در مجموعه‌های تجاری، هتل‌ها، رستوران‌ها و پارک‌های تفریحی به منظور جذب مشتریان و ایجاد فضاهای منحصربه‌فرد.
 • پروژه‌های عمومی و فرهنگی: طراحی و اجرای گنبد‌های شیشه‌ای در موزه‌ها، نمایشگاه‌ها و فضاهای عمومی برای نمایش آثار هنری و فرهنگی به شکلی زیبا و موثر.

فلسفه کاری آرچی تاج:

شرکت آرچی تاج با تمرکز بر کیفیت، خلاقیت و نوآوری، به هدف ایجاد سازه‌هایی منحصربه‌فرد و همچنین ارتقاء تجربه کارفرمایان خود می‌پردازد. تضمین کیفیت اجرا، رعایت اصول مهندسی، و توجه به نیازهای مشتریان، از اصول اساسی در کارکرد این شرکت می‌باشد. در نتیجه، آرچی تاج به عنوان یک نهاد معتبر و حرفه‌ای در زمینه ساخت گنبد‌های شیشه‌ای، با تخصص، تجربه و انگیزه، در پی ایجاد اثرات زیبایی‌شناختی، عملکردی برتر، و ترکیب هنر و مهندسی در سازه‌هایی است که همگان را شگفت‌زده می‌کند. تیم قوی و کارآزموده شرکت آرچی تاج در زمینه طراحی و ساخت انواع سقف شیشه ای ، سقف تیفانی گلس، سقف گنبدی مدرن و گنبد شیشه ای آماده ارائه خدمات می باشد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تماس با کارشناس