آشنایی با طرح های استین گلاس

شیشه استیند گلاس یا معرق شیشه

مهمترین محصول تولیدی از گروه آرچی تاج ،شیشه استیند گلاس که معادل فارسی آن "معرق شیشه " است ، میباشد.

روش ساخت شیشه استیند گلاس

ساختار آن به این صورت است که، قطعات شیشه از انواع شیشه های رنگی بافت دار و مدلهای مختلف شیشه ، برش می خورند و تو سط یکسری فلز بهم متصل می شوند و مثل یک شیشه آرماتوربندی عمل میکند. اینکه این قطعات شیشه چگونه برش بخورند بر اساس نقشه طرح می باشد و بر اساس نقشه طرح ، نقوشی که قرار است روی محصول پیاده شود ، برش میخورند.

در این تکنیک از چه طرح هایی استفاده میشود؟

طرح ها میتواند از سبکهای مختلف مثل سبک رئال در طرح یک گل ، و یا از طرحهای و فرمهای هندسی ، موتیف های اسلامی ، کلاسیک ، ... و یا هر سبک و شکل دیگری ، باشد. پس از طراحی انتخاب رنگ انجام میگیرد که هر قطعه چه رنگ و بافتی داشته باشد ، سپس بر اساس نقشه نهایی ، برشهای شیشه انجام میگیرد ، بعد قطعات شیشه رابوسیله فلزهایی که دارای مقطع اچ شکل هست ، به هم متصل میشوند و نقاط اتصال فلزها ، لحیم کاری میشود ، و به این شکل ، محصول به صورت یک شیشه یکپارچه در می آید.

آیا شیشه استیند گلاس دست ساز است؟

شیشه استیند گلاس ، یک شیشه منقوش یا یک شیشه طرح داری میشود که فلزها نقش خطوط طرح و شیشه ها نقش رنگ و بافت طرح را بازی میکنند ، این کار در تمام دنیا به شکل دست ساز انجام میگیرد ، و این هنر صنعت زیبا ، حاصل دستهای هنرمندانه افراد می باشد و هیچ ماشین آلاتی برای این کار وجود ندارد ، از برش تا مونتاژ همه کار دست میباشد.
اگر هم ماشینی در کار باشد نهایتا میتواند در نوع دستگاههایی مثل واتر جت برای برش های سی ان سی در برش قطعات ، استفاده شود یا برای تراش لبه های قطعات شیشه ، لبه 45 درجه ای که باعث کریستالی و براق شدن مضاف قطعات می شود و بر زیبایی آن می افزاید ، اینجا هم کمک ماشین آلات می تواند در میان باشد .
ولی همیشه ساخت استیند گلاس ، دست ساز بوده ، و ابزار ها در نهایت به سرعت اینکار میتوانند کمک کنند .

شیشه استیند گلاس گران است؟

پس ما با محصولات دست سازی طرفیم که بسیار هم ماندگار هستند و ارزش یک اثر هنری را دارا هستند. یک اثر هنری دست ساز با متریالی از جمله شیشه های رنگی و فلزهای سرب و قلع که در اینکار استفاده میشود ، قیمتهای بالایی دارند ، پس شیشه استیند گلاس ، در دسته بندی محصولات لوکس حساب میشود و دارای ارزش بسیار بالایی میباشد هم از نظر هنری و هم از نظر صنعتی. این محصول برای فضاهایی باید استفاده شود که مخاطب بدنبال یک طراحی و محصول لوکس و زیبا ست ، یک کار متفاوت و شاخص و منحصربفرد است .

تاریخچه شیشه استیند گلاس یا شیشه معرق

تاریخچه این محصول برمیگردد به دوره گوتیک اروپا و در واقع این کار رو شیشه هایی بوده که بیشتر در کلیساها استفاده میشده دلیلش هم اینست که اینها از شیشه هایی استفاده شده که به اصطلاح آن دوره روایتگری میکرده ، یعنی با نقش و نگاری که روی طرح کلیساها اتفاق می افتاده ، روایتگری میشده از جریاناتی که در مورد حضرت مسیح و حضرت مریم بوده.
همینطور تکنیک استیند گلاس باعث شده که در اون زمان که تکنیک تولید شیشه در ابعاد خیلی بزرگ ، وجود نداشته ، با اتصال قطعات شیشه های کوچک به یکدیگر ، یک شیشه با ابعاد خیلی بزرگ ، ساخته میشده و پنجره های خیلی بزرگ را در معماری با شیشه های بزرگ منقوش ، لحاظ میکردند و تمام این شیشه ها در مقابل نور آفتاب و عوامل طبیعی کاملا مقاوم بودند و هستند و مانع صد در صد ورود آب ، رطوبت ، گرد و غبار هستند و در طول سالها به هیچ عنوان هیچ تغییر شکلی نمی دهند.

آیا شیشه استیند گلاس مقاوم است؟

در معماری ایرانی هم همگی مشاهده کرده ایم که شیشه های اوروسی که که در معماری سنتی ایرانی داشتیم ، این شیشه های رنگی چون در ذات خود رنگی هستند و در هنگام تولید در خمیر شیشه از اکسیدهای فلزی برای رنگ آمیزی آنها استفاده شده به همین علت در طول زمان و تحت عوامل جوی هیچ گونه تغییر رنگی اتفاق نمیافتد. همانطور که بناهایی وجود دارند که دارای عمر بیش از 200 سال هستند و شیشه های رنگی در آنها ثابت مانده اند.

آیا شیشه استیند گلاس قابل ترمیم است؟

امتیاز دیگری که در شیشه استیند گلاس میتوان به آن اشاره کرد اینست که قابلیت ترمیم دارد ، با تمام اینکه شیشه های استیند گلاس در لایه های محافظتی بسیار قوی ، محفوظ میشوند ، اما اگر به هر علتی اگر آسیبی به محصول وارد شود ، اگر قطعه ای یا پیکسلی از کار بشکند ، به خاطر ساختار آن ، و نوع سازه استیند گلاس ، کل کار از بین نمیرود و پیکسل شکسته شده ترمیم میشود ، شغلی در اروپا وجود دارد به عنوان مرمت گر شیشه استیند گلاس ، که تخصص بسیار خاص و حرفه ایست که دارای قیمت و دستمزد بالایی هم هست ، که اگر در کلیسایی قطعه ای یا پیکسلی شکسته باشد ، توسط این افراد خاص ، اون قطعه ترمیم میشود.

پس هیچ نگرانی برای اتفاقاتی مثل زلزله یا ضربه و ...اینگونه اتفاقات وجود ندارد و قابلیت ترمیم ، برای این محصول با ارزش و ماندگار وجود دارد و این قابلیت بسیار حائز اهمیت میباشد .

شیشه استیند گلاس برای چه سبک های معماری مناسب است؟

شاید تصور عموم این باشد که این محصول ، شیشه استیند گلاس فقط برای معماری کلاسیک و یا سنتی مناسب میباشد ، چون بیشتر در این نوع معماری دیده شده چه در معماری کلاسیک غربی و چه در معماری کلاسیک ایرانی و شرقی ، ولی این تصور اشتباه است چون گروه آرچی تاج با طراحی و اجراهای بینظیر خودشان ، و استفاده از موتیفها و فرمها مناسب محیط و معماری به معماری مدرن و مینیمال هم معناهای خاص می بخشند.

همچنین برای هر نوع معماری ، طراحی نقوش مناسب و رنگ و بافت مناسب ، لحاظ می کنند. تا شیشه استیند گلاس استفاده شده در نورگیر یا درب و یا پنجره در ساختمان ، کاملا با معماری و محیط ساختمان تطبیق پیدا کند و در هارمونی محیط مانند نگینی بدرخشد.

تماس با کارشناس